Cube Houses: Jak se žije v kostce

Cube Houses (holandsky Kijk Kubus) je okouzlující a nadčasový architektonický počin architekta Pieta Bloma. V září se nám s T. poštěstilo přenocovat v jednom z kostkových domků, které jsou jednou z nejpozoruhodnějších staveb v Rotterdamu. V domě nás hostil milý pár Thierry & Jacques původem z Francie.

Počáteční myšlenka Cube Houses je následující: Každý dům má představovat strom a dohromady tvoří les, což odkazuje i k použitému materiálu, protože domy jsou vystavěny ze dřeva. Architekt Blom se pokusil vytvořit jakousi městskou oázu klidu a pospolitosti. O to víc je tento architektonický experiment zajímavější, že vznikl už v roce 1984.

Podstatný je také kontrast mezi dolní – veřejnou částí (chodník, který vede mezi domy, je přístupný všem a zároveň tvoří nadchod nad silnicí) a horní – soukromou částí, kterou tvoří samotné domy.

Každý jednotlivý kostkový domek je vystavěn na pilíři ve tvaru hexagonu. Domů je celkem 38 a každý má tři podlaží: první patro s kuchyňským koutem, druhé patro se dvěma ložnicemi a koupelnou a horní patro, které slouží jako obývák (na fotkách) nebo v některých případech jako zimní zahrada.

Stěny a okna jsou nakloněny pod úhlem 54,7 stupňů, proto není jednoduché vybírat pro dům nábytek. Každopádně jsme z návštěvy byli nadšeni, Cube Houses představují unikátní styl bydlení.

DCIM100GOPROGOPR2038.

DCIM100GOPROGOPR2170.

DCIM100GOPROGOPR2174.

DCIM100GOPROGOPR2187.

DCIM100GOPROGOPR2193.

DCIM100GOPROGOPR2195.

DCIM100GOPROGOPR2209.

DCIM100GOPROGOPR2214.

Reklamy

4 komentáře: „Cube Houses: Jak se žije v kostce

  1. Tak tohle je super, a je to jasný, přesně kvůli takovejmhle věcem a mnoha dalším je Holandsko země, kde bysme chtěli s Amíkem děsně moc žít, třeba se tam ještě jednou odstěhujeme!

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s