The Art of Banksy: Anarchie na prodej

Banksy je bezpochyby legenda street artu. Umělec se srdcem anarchisty nebo anarchista se srdcem umělce? Vyberte si. Minulý víkend jsem navštívila výstavu s názvem The Art of Banksy v Amsterdamu v Beurs van Berlage a donutilo mě to k zamyšlení o samotném Banksym, ale i street artu obecně.

Banksy pochází z undergroundového podhoubí mého milovaného Bristolu. Právě tam jsem půl roku chodila do školy kolem jeho obrazu nahého chlapíka visícího z okna na Park Street. Toto graffiti je unikátní mimo jiné tím, že se jedná o dílo, které je chráněno úřady (ačkoli graffiti je v Británii nelegální stejně jako u nás).

DCIM100GOPROGOPR2143.

Potom, co někdo postříkal graffiti azurovou barvou, magistrát města nechal před obraz umístit ochranné sklo. Objevují se i názory, že by Banksyho graffiti měly být chráněny zákonem. Což ale dle mého nelze, pokud bude tvorba ostatních streetarterů stále postavena mimo zákon.

Částečně ze zvědavosti, částečně z nostalgie jsem se vydala na amsterdamskou výstavu The Art of Banksy a po obsahové stránce nemám námitek. Jsem velký příznivec Banksyho tvorby, ale celá výstava mě vedla k zamyšlení. Zavřít street art mezi zdi klasické galerie: Není to tak trochu oxymóron?

DCIM100GOPROGOPR2142.

Uvažovala jsem nad tím, kdy se ze street artu a satirického kritika kapitalismu Banksyho stal vlastně komerční produkt sám? Dnes jsou Banksyho obrazy draženy za miliony korun. Jeho graffiti vystřelují ceny domů do neskutečných výšek.  Za vstup na výstavu zaplatíte 15-20 euro a pokud vám ještě zbyly peníze, můžete je rozházet v krámku se suvenýry. Najdete tu Banksy propisky, Banksy penály, Banksy plakáty, Banksy klíčenky. Banksy se za kritiku konzumní společnosti stal vlastně její podstatnou součástí.

Pořadatelé výstavu označují za nejrozsáhlejší ukázku Banksyho tvorby, návštěvníci si můžou prohlédnout celkem osmdesát výstavních kousků. Tato souhrnná ukázka má za následek, že si uvědomíte Banksyho často opakující se motivy.

DCIM100GOPROGOPR2139.

Popisky k fotkám působí trochu rušivě, protože se vždy jedná o nucenou interpretaci organizátorů, jež je zvlášť u některých děl přímo na škodu. Navíc na ulici přeci nemáte u každého graffiti popisek, co si o daném výtvoru máte myslet. Není tak trochu podstata street artu zaujmout právě svou neočekávanosti, často troufalostí, snažit se otevřít oči, ale nechat samotnou interpretaci na pozorovateli?

Výstava The Art of Banksy v Beurs van Berlage potrvá až do 8. ledna 2017, pokud byste náhodou měli cestu kolem. Na závěr lze říct, že Banksy zůstává (možná i proti své vůli) fenoménem doby. A co si o tom myslíte vy, pozorní čtenáři? Myslíte, že je správné amputovat street art z ulic a prodávat ho nebo implantovat do galerií? Považujete graffiti za vandalismus? Myslíte, že street art je tvořen, aby přetrval, nebo je vždy pouze dočasný? 

DCIM100GOPROGOPR2155.

/The Hot Rats na Facebooku/

Reklamy

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s