První vzkazy z římsy mého světa – z Rotterdamu

Znova jsem se vydala do světa. Mým domovem se tentokrát na nějakou dobu stává největší přístav Evropy a já jsem do něj čím dál víc zamilovaná. Rotterdam. Město, kde se budoucnost stává přítomností. Noční procházky městem mě nepřestávají fascinovat. Výlety za krásou, na kterých si připadám jak na rande se setmělými ulicemi a majestátními mosty, na schůzce se samotným městem.

Rotterdam je galerie postmoderní architektury pod širým nebem. Prvních pár dní jsem si mohla ukroutit krk, když jsem procházela městem a vzhlížela ke špičkám všech těch mrakodrapů zrcadlících oblohu.

Po druhé světové válce bylo město srovnáno se zemí, proto nemá historický půvab Amsterdamu s jeho úzkými domečky a kanály, ale dýchá z něj nadčasovost. Dají se tu ale najít zákoutí, která si uchovala svou starodávnou graciéznost – místa, jako přístavní čtvrť Delfshaven, kde můžete vidět novodobé ošklivé bytovky vystavěné hned vedle okouzlujícího starého větrného mlýna. Místo, kde můžete baštit holandské palačinky na můstku přes kanál lemovaný rozkošnými malými domky a vyhlížet, co se děje na zakotvených hausbótech.

DCIM100GOPROGOPR2038.

A jací jsou tady v Holandsku lidé? Jsou až překvapivě vřelí a přátelští. Zvláštní, že vás tu zdraví i třeba cizí lidé na ulici a popřejí vám hezký den. Holanďané jsou moc milí, pokud zrovna nesedí na kole a vy jim nestojíte v cestě, to si můžete vyslechnout zásobu holandských nadávek. Holanďané také mimo kol přímo milují design. Obchody s kreativním nábytkem a bytovými dekoracemi tu najdete na každém rohu.

I po necelém měsíci je tu pro mě stále vše nové a své dobrodružství si užívám plnými doušky. Abych na závěr citovala klasika, Kurt Vonnegut jednou napsal:

2741afc49a310cb381473d20da6864aa

Ono totiž vyhrabat se ze své komfortní zóny a po špičkách si to naťapkat až k okraji, až na tu  pomyslnou římsu a nenápadně nakouknout přes okraj, to není nikdy na škodu.

Reklamy

4 komentáře: „První vzkazy z římsy mého světa – z Rotterdamu

  1. Kači je to úžasný,doufám,že to takê brzo uvidím.Měly bychom se domluvit,kdy by bylo dobré prijet,aby se včas zamluvily letenky

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s