Fotografie s příběhem

national-geographicPřed více jak stoletím se sešla malá uzavřená skupinka třiatřiceti vědeckých nadšenců, jejichž hlavním cílem bylo dobrodružství. Chtěli objevovat a dokumentovat svět, rozšiřovat zeměpisné znalosti a společenské povědomí o cizích a dalekých kulturách a stejně tak zde hrála roli snaha chránit a milovat naši planetu.

Z této hrstky lidí se skromnými cíly se vyklubala největší a nejprestižnější vzdělávací vědecká instituce na svět – National Geographic. Můžeme si jí cenit za podporování výzkumu a ochrany přírody a kulturního dědictví.

Magazín National Geographic, který vychází od roku 1888 je dobře známý především svými  články o přírodě, historii a vzdálených místech ve světě. Je však uznávaný i za svou fotografickou kvalitu, stal se symbolem kvalitní světové fotožurnalistiky.

Na stránkách magazínu National Geographic se začaly objevovat první barevné fotografie již na počátku dvacátého století, kdy tato technologie byla ještě v plenkách. Během třicátých let dvacátého století se Luisi Mardenovi, spisovateli a fotografovi pro National geographic, povedlo přesvědčit společnost, aby svým fotografům poskytla malé 35 mm fotoaparáty s filmem Kodachrome a se stativy. Tyto malé fotografie se začaly objevovat na titulkách magazínu, postupně se stále zvětšovaly a stejně tak i jejich kvalita, následně přešli k digitální fotografii.

Fotografie National Geographic jsou nafoceny v nejrůznějších koutech světa a nepůsobivější na nich je,  že každá z fotografií má za sebou svůj vlastní příběh, váže se k určitému osudu a dokumentuje ho.

Foto: Back to Nature - Michael Mehrhoff

Foto: Back to Nature – Michael Mehrhoff

Zpět k přírodě

Na fotografii je interiér hotelu v Německu, který byl před třemi lety zasažen požárem. Jedná se o jednu ze staveb, které jsou znovu „rekultivovány“ přírodou. Nachází se zde hned několik podobných zřícenin slavných a luxusních hotelů  jako Scheirke, Hotel Heinrich Heine a Beelitz Heilstatten.

Foto: Living Carpet - John Giles

Foto: Living Carpet – John Giles

Živý koberec

Skutečně se nejedná o surrealismus! Na záběru je vnitřek katedrály York Minster v Anglii, jehož podlaha byla pokryta živým trávníkem, který rostl na recyklovaných textiliích (tedy bez hlíny). Trávník byl připraven především pro dotek nohou samotné královny. Oslavovala se zde 60. jubileum královniny vlády.

Foto: Intensive Care - Chen Zhongqiu

Foto: Intensive Care – Chen Zhongqiu

Intenzivní péče

Na fotografii je čínský dělník, kterému po vážné nehodě na stavbě tělo propíchla dlouhá ocelová tyč. Po asi pětihodinovém zásahu, kdy se záchranáři snažili tyč odstranit, se zotavoval na jednotce intenzivní pěče.

Přes létající jiskry, zaťaté zuby a boj o život si všimněte i dokumentující ruky s mobilem v pozadí.

Foto: Under the Bridge - Tsering Topgyal

Foto: Under the Bridge – Tsering Topgyal

Pod mostem

Rodina bez domova spí pod mostem v Novém Dillí v Indii. Poslední propočty ukazují, že se v Indii nachází 778 599 lidí bez domova. Indie je po Číně hned druhé nejlidnatější město.

Fotografie je důkazem, že kouzlo domova si můžete vytvořit kdekoliv, i pokud nemáte střechu na hlavou.

Foto: Heads up

Foto: Heads up

Hlavu vzhůru

Na závěr si neodpustím jednu optimistickou. V německém Isernhagenu se podařilo malé veverce uvíznout hlavou v kanálovém poklopu. Příběh má však happy end, jelikož se policii povedlo úspěšně ji vyprostit ven.

Hlavu vzhůru, vždy se dá nalézt východisko i ze zdánlivě neřešitelné situace. 😀

Zdroj fotografií: www.nationalgeographic.com

Reklamy

9 thoughts on “Fotografie s příběhem

  1. Skělé fotky 🙂 … Od National Geographic jsem měla knihu o fotografování, která byla moc pěkná. Byly tam rady od samotných fotografů apod. Nejraději fotím na cestách, mám nápady i na série, které by mohly mít smysl, ale zatím neovládám ještě to řemeslo. A nevím, jestli mám, protože chci primárně psát 🙂 Ale mohla bych… ale čas… No to je mé současné dilema number 1. Jinak v 4: odstavci, 3. řádek je slovo: přesvědšit …

    • Psaní a focení se právě dá vzájemně báječně doplňovat. Ale s tím časem to znám, věčné je ho nedostatek. Každopádně si od tebe ráda prohlédnu nějaké fotografie. 🙂 Překlep opraven, dík!

      • Já bych chtěla psát romány, takže mi k tomu focení až tak nepomůže 🙂 Ale dnes mě nadchl na výstavě na Špilberku Václav Chochola, kulturní dění by se mi moc líbilo fotit, ale zatím bych se musela naučit ovládat techniku. Umíš dobře fotit? 🙂

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s