Sen z ohně a ledu

Daleko na severu se nachází kouzelná země, ve které se snoubí ohnivé sopky s mrazivými ledovci a to vše je rámovanou tou nejčistší přírodou. Mluvíme o Islandu – zemi nekončících vodopádů, panenské přírody, zpěvačky Björk a luteránů.

Polární zářezdroj: images.nonexiste.net/

Polární záře
zdroj: images.nonexiste.net

Ostrov v Atlantickém oceánu má rozlohu přes 100 tisíc km², počtem obyvatel se však blíží spíše naší Ostravě. Přes tuto nízkou osídlenost (nebo právě díky ní) se zde však náramně daří kultuře. Starosta Reykjavíku Jon Gnarr prohlásil: „Islandské umění a kultura mají mezinárodní věhlas a tento titul potvrzuje, jak cenné je ve skutečnosti naše kulturní dědictví. Kultura je tím nejcennějším ze všech našich zdrojů.

Island je top jedna v počtu vydaných knih na obyvatele. Ročně tu vychází kolem šesti set nových knižních titulů. Island si své umělce také po zásluze hýčká, islandský Literární fond vyplácí pravidelné mzdy spisovatelům po dobu tří měsíců až několik let. Islandský parlament navíc poskytuje doživotní rentu uznávaným národním spisovatelům. Vyplácený honorář se týká stejně tak hudebníků, filmařů a výtvarníků.

Islandský kůňzdroj: thefrem.wordpress.com

Islandský kůň
zdroj: thefrem.wordpress.com

Na celém Islandu nenaleznete jedinou železniční trať. Lidé se zde přepravují buď autobusovou, nebo leteckou dopravu, jako dopravní prostředek tu ale i nadále přetrvává i jízda na koních – vyskytuje se zde zvláštní plemeno islandského koně.

Jak se zdá, islandské klima dělá dobře nejen koním, ale i feministkám. Úplně první projevy feministického hnutí pochází právě z Islandu a žena v islandské společnosti se může honosit významným postavením. Svědčí o tom i vysoké posty žen v politice, až do roku 1996 měl po celých šestnáct let Island ženu prezidentku – Vigdís Finnbogadóttir. Dodnes má předsedkyni parlamentu Jóhannu Sigurðardóttir, a také předsedkyni nejvyššího soudu, což nemá nikde ve světě obdoby.

Islandzdroj: tourwestamerica.com

Island
zdroj: tourwestamerica.com

Islanďané neužívají klasických příjmení, která se předávají z generaci na generaci, tak jak to známe my. Nejdůležitější je zde křestní jméno, podle něj jsou řazeny například i telefonní seznamy. Dítě po narození dostává místo příjmení křestní jméno svého otce s příponou -dóttir (dcera) nebo -son (syn). Například prezident Ólafur Ragnar Grímsson se tedy jmenuje Ólaf Ragnar, Grímův syn. Samozřejmě se zde vyskytují i výjimky, kdy přechází příjmení z rodu na rod, stejně jako třeba u nás, ale takových je jen málo. Rodové příjmení si ponechávají lidé, jejichž předkové byli kdysi z bohatého rodu a snažili se tímto odlišit smetánku od ostatních lidí.

Je zde nejnižší dětská úmrtnost na světě a Islanďané se dožívají na světové poměry nejdelšího věku. Island se také, díky absenci množství továren a fabrik, může pyšnit jedním z nejčistších ovzduší. Domy, ale často i celé ulice, jsou vytápěny velmi ekologicky – horkou podzemní vodou.

Podivuhodný kontrastní ráz islandské krajiny se skládá z termálních pramenů, gejzírů, sopek, vodopádů a ledovcových jezer. Jak sami vidíte, Island je učiněným rájem na Zemi.

kostel Hallgrímskirkja v Reykjavíku

Kostel Hallgrímskirkja v Reykjavíku

Každý máme nějaké to vysněné místo, kam bychom se jednou chtěli podívat. Tím mým je právě Island.

Chci se obdivovat nekonečným vodopádům, děsivým sopkám a nadpozemským půlnočním zářím. Chci navštívit ten podle mě nejpůsobivější kus země, země stvořené z ohně a ledu.

Na závěr si dovolím zeptat se i vás – jaké je vaše místo snů?

Cesta

Jaká je ta vaše vysněná cesta?

Nově – The Hot Rats na Facebooku.

Reklamy
Příspěvek byl publikován v rubrice Místa se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

10 thoughts on “Sen z ohně a ledu

  1. nádhera, zvlášť ta polární záře… tu bych taky chtěla vidět. Snad se mi to povede teď ve švédsku. A jinak je to se mnou těžké, jsem dost otevřená tomu, co přijde a nemám žádné vysněné místo. Je fakt, že už jsem cestovala poměrně dost a chci ještě, ale vlastně mi až tak nesejde na tom, kam to bude. A moje vysněné země jsou většinou v říši fantazie 🙂 Shambala… Roklinka… 😀

  2. Island působí snovým dojmem, takže bych se tam chtěla někdy podívat, snad ještě v tomto životě. Míst snů mám několik. Za prvé je to překvapivě Švédsko, byť je vykreslováno v mnohem růžovějších barvách, než jak je tomu ve skutečnosti. Za druhé anglický Dartmoor, se všemi těmi svými vřesovišti. Za třetí Lipsko ve dnech, kdy tam probíhá Wave Gotik Treffen, ehm:D A v neposlední řadě rozhodně taky Lvov, Krakov se svou úžasnou židovskou čtvrtí…. Vlastně jsou tam samá místa, kde jsem už byla. Nadchla mě natolik, že si pořád říkám, že se tam musím vrátit.

    • To znám, také mám místa, kam bych se ráda vrátila (York, Berlín, Florencie, Řím, Flam, Fjällbacka, Eidfjord…), já to ale ženu do extrému v tom, že se v budoucnu vídím, jak tam bydlím. 🙂

  3. To je zajímavé, zrovna nedávno jsme si s kamaráde povídali o tom, kam se chceme podívat – a jeho životním snem je právě Island. Do té doby mě nenapadlo, že by to bylo tak zajímavé místo, tak jsem si s chutí přečetla tento článek 🙂 Moc pěkný, když se řekne Island, představím si zimu a sopky, tak mám teď rozšířené obzory.

  4. Rozhodně nejsi jediná, i mě Island učaroval. Je úžasné, že aspoň kdesi zůstala příroda netčená. Sever celkově mi přínde uchvacující, jak kulturou, tak i onou přírodou. Tož, někdy se tam musím podívat…

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s