Lepší jest kus chleba suchého s pokojem, nežli dům plný hovad se svárem.

Jednou jsem takhle seděla v parku s partou lidí, pokuřujeme vodní dýmku, popíjíme červené víno a řešíme triviálnosti, když v tom nás osloví značně nedůvěryhodně vyhlížející skupina lidí rozdílného věku s dotazem: „Máte nějaké závislosti? My vám s nimi pomůžeme.“ Po záporné odpovědi pokračovali: „A znáte někoho se závislostmi?“ Samozřejmě se tohle podivné seskupení sektářů stalo cílem pozornosti všech.

Na otázku, jak nám hodlají pomoci, byla odpověď nasnadě: „Bůh vám pomůže,“ ujišťovala nás nadšeně jedna z postarších žen. Zeptala jsem se jí tedy, zda nějak pociťuje Boží přítomnost. Odpověděla, že se nechala na sedm dní zavřít v místnosti do úplné tmy a tam prý pocítila Boží dotek…V té chvíli jsem si řekla, kdo z nás dvou tady nakonec potřebuje pomoc.

Netvrdím, že jsem nevěřící, určitě věřím v určitý druh transcendentna. Každý má přece nějakou svou víru, ale obcházet cizí lidi a vnucovat jim právě tu svou jako tu jedinou správnou mi přijde značně netaktní a scestné.

Ještě pochopím i jejich snahu pomoc nám „těžkým závislákům“ a „bezvěrcům“, v Bibli přece stojí:

I řekl Hospodin Bůh: „Není dobré, aby člověk byl sám. Učiním mu pomoc jemu rovnou.“

[Genesis 2:18]

Ale nezlobte se na mě, když vás někdo jen tak mezi řečí obviní, že nesete hříchy celého lidstva, to dokáže celkem zkazit krásný květnový večer.

I’m EVIL

Na závěr a na pozdvižení nálady – tento text jsem objevila někde na internetu (už mně neznámo kde) a skutečně jsem se u toho pobavila:

Toto je skutečná odpověď v testu střední úrovně z chemie na univerzitě ve Washingtonu. Odpověď jednoho studenta byla tak „hluboká“, že se profesor rozhodl podělit se o ni s kolegy na internetu.

Bonusová otázka:

Je peklo exotermické (uvolňuje teplo) nebo endotermické(ab­sorbuje teplo)?

Většina studentů napsala své domněnky na základě Boylova zákona (plyn se ochlazuje, když se roztahuje, a zahřívá se, když je stlačován) nebo nějakou variantu. Jeden student ale napsal toto:

Nejprve musíme vědět, jak se hmota pekla mění v čase. Potřebujeme tedy vědět poměr, ve kterém duše přicházejí do pekla, a poměr, ve kterém z něj odcházejí. Myslím, že můžeme předpokládat, že duše která se dostane do pekla, již nevyjde. Tudíž neodchází žádná duše. Pro představu, kolik duší přichází do pekla, se podívejme na jednotlivá náboženství v dnešním světě. Věšina z nich tvrdí, že kdo není příslušníkem dané církve, přijde do pekla. Od okamžiku, kdy existuje více než jedno náboženství a lidé nepatří do více než jedné církve můžeme předpokládat, že všechny duše přijdou do pekla. Na základě poměru mezi natalitou a mortalitou můžeme očekávat, že počet duší v pekle exponenciálně roste. Nyní se podívejme na poměr změny objemu pekla, protože podle Boyleova zákona pro udržení stejného tlaku a teploty musí objem růst úměrně k počtu přijatých duší. To nám dává dvě možnosti:

  1. Jestliže se objem pekla zvětšuje pomaleji než v poměru, v jakém přicházejí duše do pekla, teplota a tlak pekla porostou, až peklo vybuchne.
  2. Jestliže peklo roste rychleji než v poměru k přicházejícím duším, teplota a tlak budou klesat, až peklo zmrzne. Která z možností je správná?

Jestliže přijmeme postulát, který nastolila Tereza v prvním ročníku, čili „Dříve bude v pekle zima, než se s tebou vyspím“ a se zřetelem k tomu, že se se mnou vyspala včera, musí být správná varianta číslo 2, peklo je tedy nepochybně exotermické a již zmrzlo. Závěr této teorie je, že pokud peklo zmrzlo, nepřijímá další duše, zaniklo a zůstalo pouze nebe, což je důkaz boží existence, který vysvětluje, proč Tereza včera v noci křičela „Ach můj Bože“.

„Lepší jest kus chleba suchého s pokojem, nežli dům plný hovad se svárem.“ (Bible, Kniha Přísloví, kapitola 17, verš 1)

Reklamy
Příspěvek byl publikován v rubrice Záznamy. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

One thought on “Lepší jest kus chleba suchého s pokojem, nežli dům plný hovad se svárem.

  1. Ach, proč jen věci kolem víry a náboženství jsou tak složité a…citlivé.
    Stavím se na stranu chleba suchého s pokojem
    (mimochodem, co máš za vydání Písma Svatého? v mém se píše \”Lepší suchá skýva a k tomu klid než dům plný obětních hodů a spory.\” Tvoje verze je 100% lepší!)
    i na stranu anti-fanatiků, ale vnímám taky to, že my, věřící, to máme vážně složité. jsme lidé a často se chceme podělit (podělit!) s něčím pěkným, co nám naše víra přiáší – ale kvůli tomu, že jsme věřící, jsme často odmítnuti i jako lidé.

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s